Jakie drewno wybrać?

Image
Buk naturalny
Jest odporny na ścieranie, o twardości porównywalnej z drewnem dębu, ale jaśniejszą barwą. Posiada niepowtarzalny rysunek. Zwykle jest bardzo regularny z dobrze widocznymi promieniami rdzeniowymi.
Image
Buk parzony
Dzięki obróbce termicznej buk parzony ma bardziej jednolitą barwę od buku naturalnego. Poprawia to jego jakość i estetykę. Jeśli chcesz mieć schody twarde i odporne, a jednocześnie ładne, buk parzony będzie idealnym wyborem.
Image
Sosna
Sosna to idealny wybór dla schodów rzadziej użytkowanych, np. prowadzących do piwnicy lub na strych.
Image
Brzoza
Drewno niedoceniane i rzadko wybierane na schody. Jest dość miękkie, ale posiada duże walory estetyczne.
Image
Klon
Klon należy do bardziej miękkich rodzajów drewna, ale zachęca jego piękna, jasna barwa. Z czasem ciemnieje.
Image
Jesion
Drewno wytrzymałe i elastyczne. Ma jasne zabarwienie i ładną, dekoracyjną strukurę. W warunkach suchych jest bardzo trwałe, ale dość szybko ulega zniszczeniu w warunkach wilgotnych.
Image
Jesion szczotkowany
Dzięki zabiegowi szczotkowania, czyli wizualnego postarzania drewna, jesion uzyskuje ciekawy, oryginalny wygląd. To dobry wybór dla osób poszukujących niebanalnych rozwiązań.
Image
Jesion wędzony
Proces wędzenia amoniakiem sprawia, że jesion uzyskuje ciemniejszą barwę oraz lepsze parametry. Wzrasta jego stabilność, twardość i odporność na wilgoć. Idealny wybór, jeśli szukasz drewna o wysokiej jakości i ciemnym odcieniu.
Image
Dąb
Najczęściej wybierane drewno na schody. Jest twarde, wytrzymałe i odporne na ścieranie. Schody z tego drewna będą w dobrej kondycji nawet po kilkudziesięciu latach. Posiada regularną strukturę, pasuje do domów o tradycyjnym wystroju.
Image
Dąb szczotkowany
Jeśli chcesz mieć trwałe schody, z drewna o wysokiej jakości, ale nie interesuje cię zwykły dąb, widziany w wielu domach, polecamy dąb szczotkowany. Dzięki szczotkowaniu drewno to uzyskuje ciekawy „stary” wygląd.
Image
Wenge
Drewno z drzewa porastającego Afrykę Centralną. Bardzo twarde, ciężkie i odporne na ścieranie. Będzie służyć długo, a do tego posiada wyrazistą, ciemną barwę, którą wyróżnia się spośród innych gatunków drewna.
Image
Czereśnia
Drewno o ciepłej, czerwono-brunatnej barwie i wyraźnym rysunku słoja. Ma duże walory estetyczne, pasuje do ekskluzywnych wnętrz. Jest również twarde i wytrzymałe.
Image
Merbau
Drewno pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej. Bardzo twarde i odporne na zmiany wilgotności. Szlachetny wygląd i duże walory estetyczne sprawiają, że jest idealne do ekskluzywnych wnętrz.

Rodzaj schodów ze względu na kształt

To, który rodzaj schodów będzie najbardziej odpowiedni do twojego domu zależy od kilku czynników.

Do pomieszczeń, w których jest mało miejsca najlepsze są schody kręcone. Dodatkowo, takie schody mają duże walory dekoracyjne. Nie są jednak zbyt wygodne i bezpieczne dla osób starszych oraz dzieci. Jeśli są w domu takie osoby, lepiej będzie wybrać schody proste lub zabiegowe.

Dzięki stałemu i regularnemu kształtowi stopni wchodzenie po schodach zabiegowych jest prostsze niż po schodach spiralnych. Ten rodzaj schodów zajmuje jednak dość dużo miejsca.

Schody proste zajmują mniej miejsca, niż schody z zabiegiem, mogą być jednak męczące, jeśli będą zbyt wysokie. Dla kondygnacji wyższych niż 2,90 m (lub ponad 17 stopni) polecamy schody zabiegowe.

Schody kacze, w których stopnie są naprzemienne powycinane będą najlepsze w przypadku małego otworu w stropie. Zajmują mało miejsca, ale są strome. Są polecane jako schody prowadzące do piwnicy lub na strych.

Obecność lub brak podstopnic

Schody otwarte są wizualnie „lżejsze” niż schody zamknięte, te drugie są natomiast bardziej bezpieczne. Polecamy wybrać je, jeśli w domu mieszkają dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne.

Galeria w schodach

Tralki

Schody z drewnianymi tralkami to idealny wybór do wnętrza o tradycyjnej stylistyce.

Tralki stalowe, szczególnie w połączeniu z brakiem podstopnic nadadzą schodom dużej lekkości. Jeśli zależy ci na połączeniu klasyki z nowoczesnością, polecamy tralki stalowo-drewniane.

Reling

Schody z relingiem doskonale wkomponują się w nowoczesne i przestronne wnętrze. Zwłaszcza w połączeniu ze stalową poręczą, nadadzą wnętrzu lekkości i nowoczesnego wyglądu.

Galeria szklana

Szklana galeria to pomysł na oryginalne nowoczesne wnętrze. Dzięki niej wnętrze uzyska przestronny i przejrzysty wygląd. Może jednak wymagać częstego mycia, jeśli w domu są dzieci. Do produkcji szklanych balustrad wykorzystujemy tylko mocne i odporne na uderzenia szkło.

Schody ze wstęgą

Wstęga przy schodach to bardzo efektowne rozwiązanie, które nada wnętrzu harmonijnego wyglądu. Jest piękna i elegancka w połączeniu zarówno z tralkami, jak i relingiem, doskonale komponuje się z falistą poręczą. Idealnie pasuje do spiralnych schodów, przy których podkreśla ich kształt, oraz do schodów zabiegowych.